Aktualności

30.08.2016
ZABAWA BEZ GRANIC
Szczęśliwe wakacje w Lasowicach POD HASŁEM " ZABAWA BEZ GRANIC" Organizator: Stowarzyszenie, Rada Sołecka, OSP Lasowice Wielki

Szczęśliwe wakacje w Lasowicach  POD HASŁEM " ZABAWA BEZ GRANIC"
Organizator: Stowarzyszenie, Rada Sołecka, OSP Lasowice Wielki
Od 9-11 sierpnia na placu Floriana stacjonował Happy Bus, który objeżdża Polskę z wolontariuszami z kraju i zagranicy.
Na trasie Happy Busa znajdują się przystanki  na wsiach.( 14 w kraju) Jednym z nich były Lasowice Wielkie
Celem projektu jest zorganizowanie dzieciom, które nie mogą skorzystać z wypoczynku wakacyjnego i pozostają w domu, opieki połączonej z zabawą.
Dla niektórych dzieci było to jedyne, tak atrakcyjne wydarzenie podczas wakacji. My zapewniliśmy nocleg w świetlicy wiejskiej i wyżywienie wolontariuszom Happy Busa.
Jednym z założeń akcji jest wykorzystanie potencjału praktykantów – studentów z zagranicy, którzy przy zabawie uczą się pracy z dziećmi. Działają w tym roku pod hasłem " Zabawa bez granic " ,   poznają  język polski i obyczaje. Korzyścią dla bawiących się dzieci, prócz atrakcyjnego spędzenia czasu jest przebywanie z osobami anglojęzycznymi  z Iranu, Serbi, Indonezji, Egiptu, Meksyku, Kenii,  Białorusi, nauka i osłuchanie się z językiem angielskim.
W akcji wykorzystywany został „figlobus” – autobus przegubowy Ikarus który pełni funkcję objazdowego „placu zabaw” . Jest to specjalnie przebudowany pojazd, w którym dzieci spędzały czas. Uzupełnieniem zabaw dla dzieci były zajęcia organizowane poza autobusem gry i zabawy sportowe z piłką, badmintonem, „dmuchańcami”, malowanie buzi, plecenie warkoczyków dziewczynkom przez Kenijkę.  Tradycją stał się dzień narodowy podczas którego wolontariusze przygotowali , najciekawsze informacje o życiu w swoim kraju oraz  charakterystyczne  dla swojego kraju potrawy . 
Do takich akcji, zapraszane są  osoby z zewnątrz tj. p. Julię Wiecha ze swoją pracownią tym razem w plenerze( kołem garncarskim) nie było tego dnia dziecka , które by nie spróbowało pokręcić kołem  , w kolejnym dniu zaproszono Policjantów, trzeciego dnia była Pani Dorota Libera z Kujakowic z koła Gospodyń uczyła dzieci robić kwiaty z rajstop.  Dzieci poznają zasady bezpieczeństwa oraz poznają potencjalne zagrożenia.
- Dla wszystkich uczestników imprezy funkcjonariusze przygotowali wiele atrakcji – informuje Mariusz Trejten, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kluczborku. - Zarówno dzieci, jak i dorośli mogli zasiąść za kierownicą policyjnego radiowozu, włączyć sygnały oraz przymierzyć elementy policyjnego munduru.
-Uczestnicy pikniku chętnie brali udział w zabawach w trakcie których policjanci przypomnieli jak uniknąć zagrożeń podczas letniego wypoczynku. Najmłodsi dowiedzieli się m.in. jak postępować w przypadku ataku agresywnego psa. Na zakończenie wszyscy zebrani obejrzeli pokaz tresury psów służbowych.
.Dzieciaki mniejsze pod opieką rodziców- Przez trzy dni odwiedziło nas w 1-szym dniu 147 dzieciaków, w  drugim dniu załamanie pogody więc 71, trzeciego 101, dzieci były praktycznie z całego powiatu. Dzieciaki codziennie otrzymywały posiłek, napoje , słodkie niespodzianki, wszystko otrzymywały darmowo.
- Najbardziej oblegana jest zjeżdżalnia . Przez najmłodszych autokar.
Zorganizowano  globalną wioskę, każdy mógł przyjść i w swoich regionalnych strojach zaprezentować kraj z którego pochodzą. Również mieszkańcy Lasowic Wielkich pokazali się w strojach śląskich. Na takie spotkanie mógł przyjść , każdy i zapoznać się z wolontariuszami zwłaszcza zagranicznymi.
FUNDACJA PRZYJECHAŁA NA ZAPROSZENIE Organizatorów imprezy w Lasowicach Wielkich było  Stowarzyszenie Miłośników Lasowic Wielkich, Rada Sołecka, pomagali członkowie OSP. Działanie to zostało objęte patronatem  i wsparciem finansowym  przez Marszałka Województwa Opolskiego, Wójta Gminy Lasowice Wielkie, Starostę kluczborskiego. Imprezę wspierały media TVP Opole, Radio Doxa, Trybuna Opolska , Kulisy Powiatu. Również nie zabrakło sponsorów .  Imprezę wsparli również sołtysi z Jasienia, Wędryni, Radna – sołtys  z Ciarki Benita Kowolik ,Radny Powiatu – Norbert Waliczek,  radny Lasowic Wielkich  Jerzy Lipiński oraz Radny  z Tuł Bernard Widera, Radny - Sołtys Lasowice Małe Dariusz Pikor ,  OSP Chudoba  oraz sponsorzy Firmy  BEMET, BARTYLA, BLYS, JACHEĆ ANDRZEJ, ROBERT PIETRUCHA,
Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję, wolontariuszom, sponsorom,  każdemu kto wsparł to tak ważne przedsięwzięcie, mamom, które pomagałyprzez cały dzień, wydawały posiłki .
Dzieciakom ,ze zechciały przyjechać , myślę że na długo zapamiętają te 3 dni sierpnia wakacje 2016.


Zapraszamy do galerii !!!