Kultura i Sport

22.02.2011
Dożynki 2010
II - DOŻYNKI GMINNE Chudoba, 22 sierpień 2010 rok


 

 

Organizatorem drugich gminnych dożynek był Urząd Gminy oraz mieszkańcy sołectwa Chudoba.
Przygotowania do festynu trwały kilka tygodni.
Przy pięknej słonecznej pogodzie uroczystość rozpoczęła się nabożeństwem dziękczynnym koncelebrowanym przez miejscowego proboszcza ks. Jana Maksarę z udziałem proboszcza z Tuł ks. Jana Konika i pochodzącego z Chudoby ks. Józefa Niesłonego OMI.
Starostwo Powiatowe w Kluczborku reprezentował Pan Adam Radom – Sekretarz Powiatu.
Po mszy barwny korowód z koronami z 7 sołectw przemaszerował na miejscowy plac gdzie przy muzyce i smacznym jedzeniu bawiono się do późnych godzin nocnych. Dopisali mieszkańcy gminy oraz goście z sąsiednich gmin którzy bardzo licznie przybyli na festyn.
Starostami tegorocznych dożynek byli Państwo Małgorzata i Roman Famułowie, starym zwyczajem przekazali chleb wypieczony z tegorocznych zbóż na ręce Pana Wójta Daniela Gagata.
W trakcie festynu dokonano wyboru najpiękniejszej korony żniwnej i korowodu oraz potrawy dożynkowej.
W kategorii korona żniwna komisja postanowiła przyznać ;
Dwa pierwsze miejsca i nagrodę po 800 zł sołectwu : Laskowice i Lasowice Wielkie, natomiast sołectwa Chudoba i Chocianowice zajęły drugie miejsca i nagrodę po 500 zł. Sołectwo Wędrynia i Trzebiszyn zajęły trzecie miejsce i nagrody po 300 zł natomiast sołectwo Gronowice otrzymało nagrodę specjalną w kwocie 500 zł.
W kategorii korowód dożynkowy komisja postanowiła przyznać ;
Pierwsze miejsce sołectwu Laskowice i nagrodę 800 zł, drugie miejsce sołectwu Trzebiszyn i Szumirad i nagrodę 500 zł, natomiast sołectwom Chudoba i Gronowice przyznano trzecie miejsce i nagrodę 300 zł a przedstawicielom tartaku Szumirad nagrodę książkową.
W kategorii przysmak dożynkowy jako, że tylko trzy sołectwa zaprezentowały się w konkursie przyznać pierwsze miejsca i tak za ;
,, kołocz śląski ,, sołectwu Chudoba nagrodę 300 zł i książkę, sołectwu Lasowice Wielkie za ,, lasowickie żniwne jadło ,, 300 zł i książkę oraz sołectwu Laskowice za ,, potrawkę z dzika w kapuście ,, 300 zł oraz książkę.
Atrakcją w namiocie dożynkowym był koncert życzeń przygotowany przez lokalną grupę mieszkańców Chudoby dla poszczególnych sołectw gminy Lasowice Wielkie. Dedykowane były odrębne życzenia i piosenki. Gwiazdą wieczoru był Mirosław Szołtysek ze swoim trio znany z radia i programów rozrywkowych telewizji Silesia w Katowicach.
Wójt Gminy dziękuje sołectwom które wzięły czynny udział w konkursach dożynkowych a przede wszystkim organizatorom czyli mieszkańcom sołectwa Chudoba za przepięknie przygotowaną imprezę dożynkową.