Kultura i Sport

22.02.2011
Dożynki 2009
Organizatorem pierwszych gminnych dożynek był Urząd Gminy oraz Rada Sołecka wsi Gronowice.

 

Organizatorem pierwszych gminnych dożynek był Urząd Gminy oraz Rada Sołecka wsi Gronowice.

Przygotowania do festynu trwały kilka tygodni.

Przy pięknej słonecznej pogodzie uroczystość rozpoczęła się nabożeństwem dziękczynnym koncelebrowanym przez miejscowego proboszcza ks Grzegorza Juszczyszyna z udziałem proboszcza z Tuł ks Rajmunda Kały.

Po mszy barwny korowód z koronami z 8 sołectw przemaszerował na miejscowe boisko gdzie przy muzyce i smacznym jedzeniu bawiono się do późnych godzin nocnych. Dopisali mieszkańcy gminy oraz goście z sąsiednich gmin którzy bardzo licznie przybyli na festyn.

Starostami tegorocznych dożynek byli Pani Marzena Jantos oraz Pan Marian Kowaliński, starym zwyczajem przekazali chleb wypieczony z tegorocznych zbóż na ręce Pana Wójta Daniela Gagata.

W gminnych uroczystościach uczestniczyła 8 osobowa delegacja z partnerskiej gminy Holle z Niemiec.

W trakcie festynu dokonano wyboru najpiękniejszej korony żniwnej i korowodu.

W kategorii korona żniwna komisja postanowiła przyznać ;

Dwa pierwsze miejsca i nagrodę 500 zł przyznano sołectwu : Gronowice i Trzebiszyn , natomiast sołectwa Chocianowice, Chudoba, Jasienie, Laskowice, Lasowice Wielkie i Wędrynia zajęły drugie miejsca i nagrodę po 200 zł.

W kategorii korowód dożynkowy komisja postanowiła przyznać ;

Pierwsze miejsce sołectwu Lasowice Wielkie i nagrodę 500 zł, drugie miejsce sołectwu Jasienie i nagrodę 400 zł, natomiast sołectwom Chudoba, Chocianowice, Gronowice i Laskowice wręczono dyplomy-podziękowania.

Wójt Gminy dziękuje sołectwom które wzięły czynny udział w konkursach dożynkowych a przede wszystkim organizatorom na czele z Panem Rajmundem Jantosem i jego zgraną ,, ekipą ,,.