Archiwum aktualności

23.02.2011
Delegacja z Niemiec
W dniach od 27 do 30 września 2007 roku na zaproszenie władz samorządowych gościła w gminie 21 osobowa grupa gości z partnerskiej gminy Grünstadt z Niemiec.

W dniach od 27 do 30 września 2007 roku na zaproszenie władz samorządowych gościła w gminie 21 osobowa grupa gości z partnerskiej gminy Grünstadt z Niemiec.

Była to pierwsza tak liczna grupa gości. Na czele delegacji stał burmistrz pan Eugen Ackerman. Wśród uczestników byli radni, działacze społeczni, przedstawiciele straży pożarnej, nauczyciele.

Program wizyty był bardzo napięty gdyż chcieliśmy pokazać jak najwięcej urokliwych miejsc w gminie i w województwie. Goście byli gorąco podejmowani przez przedstawicieli władz samorządowych, sołeckich i stowarzyszeniowych min. w Laskowicach, Tułach, Chocianowicach oraz w Lasowicach Małych – Domu Tolerancji. Zwiedzano zabytkowe kościoły w Tułach i Laskowicach – nie lada atrakcją dzięki miejscowemu proboszczowi było zejście do podziemi kościelnych, zwiedzano również młyn wodny w Tułach i kuźnię pana Turka w Chocianowicach. Odwiedzono szkołę w Laskowicach a w nowoczesnym zespole szkolnym w Chocianowicach przy poczęstunku kawą i ciastem przygrywała miejscowa orkiestra dęta. Goszczono także w salach wiejskich ( Laskowice i Tuły ) gdzie stowarzyszenia mają swoje siedziby.
Gościom zaproponowano zwiedzanie ciekawostek w województwie min. zwiedzono zamek w Mosznej i Kamieniu Śląskim oraz opolską starówkę.
Na pożegnalnej kolacji wymieniano się upominkami a wieczorem przy ognisku śpiewano i bawiono się do późnych godzin nocnych.
Organizatorom udało się w pełni wykorzystać czas pobytu delegacji – dopisała również pogoda. W rewanżu burmistrz Ackerman zaprosił delegację gminy do rewizyty w Niemczech w przyszłym roku.

Przedstawiciele władz gminnych dziękują wszystkim którzy pomogli w organizacji pobytu gości z Niemiec oraz wspólnym ich goszczeniu.

Jerzy Bawej

Przewodniczący Rady Gminy

Daniel Gagat

Wójt Gminy